Porady

Aby Twój WordPress pozostał ZEN

Aby Twój WordPress pozostał ZEN

Aby uruchomić u nas bloga na platformie WordPress nie trzeba się dużo naklikać, mamy gotowy instalator tego skryptu, a nawet jak ktoś z klientów ma takie życzenie instalujemy mu sami podsyłając gotowe dane logowania i może korzystać. Ale tym z Was, którzy lubią robić to sami mamy przygotowaną podstawową listę wtyczek, które zapewnią Wam optymalne działanie w naszym środowisku hosting wordpress i również w innych firmach.

TOP4 wtyczek

 • Akismet – jedna z podstawowych wtyczek, która powinna się znaleźć na każdym blogu i serwisie opartym na WP. Dzięki niej unikniecie zalewu spamowych komentarzy i trackbacków, a wiadomo święty spokój to zen :)
 • WordPress SEO – WP już sam w sobie jest bardzo lubiany przez Google ale można to jeszcze polepszyć, ta wtyczka zoptymalizuje Wam stronę pod kątem seo i wygeneruje m.in. np. mapę strony.
 • WP Super Cache – nawet jak macie pod swoje potrzeby cały serwer dedykowany warto korzystać z wtyczek cachujących. Przyspiesza ładowanie stron dla odwiedzających a Wam daje gwarancję, że szybko nie wpadniecie w limity CPU i inne. Akurat my polecamy jedynie tę, podobnych wtyczek jest multum ale ta pracuje wg nas najbardziej optymalnie, zwłaszcza w trybie „Use mod_rewrite to serve cache files”.
 • AddThis Social Bookmarking Widget – prosta wtyczka która doda Wam do szablonu wpisu ikonki serwisów społecznościowych, dzięki czemu Wasi czytelnicy będą mogli szerzyć dalej Wasze wpisy.

Wygodniejsze pisanie?

 • Just Write – umożliwi Wam włączenie domyślnie trybu pełnoekranowego przy dodawaniu nowych wpisów, lubimy minimalizm a tutaj możecie mieć pełen stan ZEN i skupić się tylko na dodawaniu nowego wpisu :)
 • Edytor bezpośredni – ta wtyczka dodaje pole edycji wpisu i jego elementów (kategorie, tagi) wprost z podglądu, dzięki czemu możecie szybko poprawić literówki itp.

Przydatne przy poprawkach?

 • Filenames to latin – częstym błędem jest dodawanie zdjęć i plików z polskimi znakami, pamiętajcie aby tego nie robić. Jednak jeśli czytacie ten wpis a już tak robiliście, nic straconego, ta wtyczka przywróci poprawne nazwy plików bez pl znaczków.

Pamiętajcie o dwóch kwestiach. Jeśli już jesteście naszymi klientami, możemy Wam pomóc z instalacją i konfiguracją startową, nie musicie się na tym znać :) A dla tych, którzy myślą o tym aby być u nas pamiętajcie, że pomożemy Wam przenieść blog do nas, bez dodatkowych opłat.

 • http://matiweb.com/ DMati

  Korzystałem kiedyś z „Edytor bezpośredni” fajna sprawa choć niekiedy ma problemy z widżetami i innymi dodatkowymi elementami skórki. Ale z Raptor Editor nie ma szans :D

  • http://www.facebook.com/lukasz.kielban Łukasz Kielban

   Miałem problem z „edytorem bezpośrednim”. W jakiś sposób zablokował mi używanie polskich znaków w komentarzach pod wpisami, kiedy byłem zalogowany. Odpowiadanie było tak trudne, że zrezygnowałem z luksusów jakie oferował.

   • http://matiweb.com/ DMati

    Nawet jak odhaczyłeś „Tekst w komentarzach” w ustawieniach tego edytora?

    • http://www.facebook.com/lukasz.kielban Łukasz Kielban

     Hmm, nie wpadłem na to. Muszę sprawdzić. Dzięki!
     [5 min. później] Niestety nie. To nie to. Nadal nie mam „ż” (chodzi tylko o tę literę).

     • http://matiweb.com/ DMati

      No to może przetestuj Raptor Editor – wtyczka chyba nazywa się tak samo jak ten edytor ;)

      Ja używam właśnie Raptora bo jest bardziej funkcjonalny i szybszy (edytuj/zapisz).

 • http://zerozerosiedem.pl/ Paweł Lipiec

  Dołożył bym jeszcze „WP-AddQuicktag” dla osób nie zaśmiecających strony pisaniem w WYSIWYG.