Porady

Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych stosując dobre hasła?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych stosując dobre hasła?

Żyjemy w świecie, w którym coraz więcej usług dostępnych jest “w chmurze”, z każdego miejsca na Ziemi. Hasło często jest jedyną drogą zabezpieczającą nasze dane przed światem zewnętrznym, dlatego tak ważne jest, aby nikt oprócz nas nie miał do niego dostępu. Warto więc przestrzegać kilku zasad, aby zadbać o mocne hasło.

Aby utrzymać bezpieczeństwo naszej “wirtualnej tożsamości” nasze hasło powinno spełniać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim musi być trudne do złamania zarówno dla człowieka jak i programu komputerowego. Jeśli nie podasz go osobom trzecim, nie zapiszesz w widocznym dla innych miejscu uchronisz je przed przypadkowym odgadnięciem przez osoby niepożądane.

Jak zatem ochronić się przed oprogramowaniem stworzonym do łamania haseł?

Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Programy zajmujące się rozszyfrowywaniem haseł najpierw sprawdzają wszystkie kombinacje słów metodą słownikową.

Po pierwsze hasła nie występujące w słowniku języka polskiego to dobre hasła. Programy zajmujące się ich rozszyfrowywaniem najpierw sprawdzają wszystkie kombinacje słów występujące w słowniku. Jeśli nie odnajdą go tam, czas złamania sukcesywnie się wydłuża.

Istotnie jest również, aby Twoje hasło posiadało wielkie litery przeplatane ze znakami specjalnymi. Są one bowiem najtrudniejsze do rozszyfrowania. Pamiętaj również, że bezpieczne hasło to nieszablonowe hasło. Jeśli decydujesz się umieścić w nim dane swoje lub swoich bliskich musisz postarać się o  niestandardowy zapis. Im większa liczba znaków tym Twoje dane są bardziej bezpieczne. Istotne jest również, abyś do każdego konta posiadał inne hasło.

A czy Twoje aktualne hasło jest bezpieczne?

Jeśli chcesz przekonać się na ile Twoje obecne hasło jest bezpieczne możesz go sprawdzić za pomocą generatora haseł zenbox.pl. Dowiesz się ile potrzeba czasu na ewentualne złamanie hasła i dostanie się do Twoich zasobów. Wyniki mogą Cie zaskoczyć. Generator podpowie Ci również jak stworzyć nowe, bezpieczne hasło.

Lepsze zarządzanie hasłami

Zapamiętanie kilkunastu haseł i każdorazowe wpisywanie ich do systemu bywa nużące i czasochłonne, a w przypadku większej ilości i dużego stopnia ich skomplikowania – nawet nie możliwe. Na szczęście z pomocą przychodzą nam managery haseł takie jak 1Password, Lastpass czy dostarczany wraz z systemami z rodziny Apple – iCloud Keychain.

Wspomniane programy pozwalają wygenerować bezpieczne hasła oferując jednoczesne ich zapamiętywanie. Ich działanie nie ogranicza się jedynie do tworzenia i zapamiętywania haseł. Utworzoną bazę haseł możemy za pomocą kilku kliknięć zarchiwizować w zaszyfrowanej, bezpiecznej postaci na swoim koncie Dropbox i iCloud lub wyeksportować do zewnętrznego pliku i zapisać np. na pendrive.

Umożliwiają również automatyczne wypełnianie formularzy czy tworzenie bezpiecznych notatek.

1Password

Dostępny jest na wszystkie platformy (Mac, Windows, iOS, Android). W wersji na OS X dostajemy również bardzo przydatny dodatek 1Password mini, który pozwala zarządzać naszymi hasłami bez uruchamiania programu głównego oraz oferuje bogaty zestaw skrótów klawiszowych. 1Password ponadto wyposażony jest w zaawansowany generator haseł. Posiada również wtyczki do wszystkich popularnych przeglądarek, dzięki którym wypełnia za nas formularze, zwiększając tym samym naszą produktywność i oszczędzając nasz czas. 1Password synchronizuje się poprzez Wi-Fi, Dropbox oraz iCloud. Pozwala zapamiętać dane logowania do banków i dane kart kredytowych. Zapisane informacje możemy dzielić na kategorie i oznaczać tagami, dla lepszej organizacji. Przydatną funkcją jest również współdzielenie niektórych danych, która docenimy gdy potrzebowali będziemy udostępnić znajomym hasło np. do sieci Wi-Fi.

1password

LastPass

LastPass oferuje w zasadzie podobny do 1Password zestaw funkcji z tą jednak różnicą, że oferowany jest w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Wykupując abonament w wariancie Premium dostajemy dostęp do mobilnych wersji aplikacji oraz lepszego wsparcia.

LastPass w odróżnieniu do 1Password jest jedynie wtyczką do przeglądarki, a nie samodzielną aplikacją.

lastpass

Systemowy manager haseł

Niektóre systemy operacyjne, np. te z rodziny Apple wyposażone zostały w wbudowany manager haseł. Wraz z OS X i iOS otrzymujemy bardzo podstawowe narzędzie pozwalające zapamiętać nasze dane logowania oraz dane kart kredytowych i synchronizować je poprzez iCloud – Keychain. Jest to warta do rozważenia opcja dla osób korzystających jedynie ze sprzętu Apple – ponieważ nie posiada kompatybilnych odpowiedników na inne platformy.

Wybór aplikacji do zarządzania hasłami i dalsze kroki

Wybór managera haseł jak również decyzja czy będziemy chcieli skorzystać z tego typu oprogramowania jest kwestią indywidualną, lecz w czasach gdy usługi dostępne w sieci mają dostęp do coraz większej przestrzeni naszego życia, dbałość o ich zabezpieczenie wydaje się kwestią naturalną.

Jednym z kryteriów wyboru managera haseł z pewnością będzie cena i w tej kwestii prowadzi LastPass, gdyż większość jego funkcji jest darmowa, a rozszerzenie do wersji Premium jest w formie abonamentu, wynoszącego 1 USD miesięcznie.

Użytkowników systemów ze stajni Apple kusić może aplikacja 1Password, której wygląd bardzo przypadł mi do gustu i wizualnie jest jedną z moich ulubionych. Odstraszać jednak może cena, ponieważ za aplikację na OS X zapłacić musimy 49.99 USD. Ponadto zapłacić musimy za aplikację na każdą platformę, a przykładowo wersja na iOS kosztuje kolejne 17.99 USD. Osobiście jestem użytkowniczką 1Password for Mac oraz 1Password for iOS i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Dla osób niezdecydowanych polecam skorzystanie z bezpłatnej, 30-dniowej wersji testowej.

Warto również przypomnieć, że na pełne bezpieczeństwo danych składa się więcej czynników (np. odpowiednia polityka bezpieczeństwa usługodawcy, dostępne połączenie szyfrowane SSL), jednak ich analiza mogłaby być tematem dla całej serii artykułów.

Na zakończenie infografika przygotowana przez Kaspersky Lab

10_survey_users_password

  • toja

    A darmowy KeePass?

  • http://thaian.pl/ Thaian

    Bardzo fajna infografika, ja osobiście używam innego programu niż wymienione wyżej a który uważam za najlepszy na te chwile, chodzi mi o KeePass’a. Muszę powiedzieć, że sprawdza się znakomicie do celów prywatnych jak i służbowych. Jedna z fajnych rzeczy w menadżerach haseł jest funkcja auto type, dzięki niej można oszczędzić sporo czasu i „włosów na głowie” :)

  • Pingback: Ważna informacja dla użytkowników wtyczek i szablonów z Envato Market - zenbox.pl - blog()

  • http://mojeprogramy.com/ mojeprogramy.com

    Ja polecam KeePass – w pliku zapisane hasła, lokalnie i bezpeiczenie 256bit zabezpieczony