Aktualności

Od wczoraj Wasze strony wczytują się o około 30% szybciej i mogą działać w PHP 7

Od wczoraj Wasze strony wczytują się o około 30% szybciej i mogą działać w PHP 7

Wczoraj nasi administratorzy wprowadzili dodatek Zend OPcache do języka PHP. Dzięki niemu wszystkie strony, które są u nas przechowywane wczytują się o około 30% szybciej. Dodatkowo wdrożyliśmy najnowszą wersję PHP.

Od strony technicznej wygląda to tak, że Zend OPcache znacząco przyspiesza wywoływanie skryptów, z których składa się język PHP. Wdrożenia dokonaliśmy wczoraj wieczorem, więc dzisiaj powinniście zauważyć poprawę. Dodatek nie ma praktycznie żadnych wad i nie wywołuje konfliktów.

Ponadto administratorzy wprowadzili najnowszą, jeszcze testową, wersję PHP 7. Główne zmiany w tej wersji to między innymi:

 • nowy operator „??”;
 • możliwość definiowania danych, które zwracane są przez funkcje;
 • zwiększenie wydajności.

W każdym momencie można zmienić wersję PHP w panelu zarządzania serwerem. Uprzedzamy, że jest to opcja dla zaawansowanych użytkowników. O nową wersję PHP zapytaliśmy Mateusza Kędzierskiego, lidera naszych programistów:

Najważniejszym usprawnieniem w  PHP 7 jest prędkość działania. Ta wersja jest przeszło dwukrotnie szybsza od swojego poprzednika, a także zużywa dużo mniej zasobów. Jest to bardzo dobra informacja zarówno dla nas, jak i naszych Klientów. Dla nas, ponieważ nasze serwery udźwigną dużo większy ruch w obecnej formie, a dla Klientów dlatego, że ich strony znacząco przyspieszą. Póki co zabawę z testową wersją zalecam wyłącznie zaawansowanym użytkownikom, bo niektóre funkcje bez odpowiednich modyfikacji mogą działać niepoprawnie.

Dajcie znać, co myślicie o tych nowościach i czy zauważyliście poprawę w prędkości wczytywania się Waszych stron. Do następnego razu!

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Zend OPcache działa domyślnie, bez dodatkowej konfiguracji?

  Teoretycznie WP powinien bez problemu działać na PHP 7? ;)

  • http://zenbox.pl/ Radosław Karbowski

   OPcache działa domyślnie. Jeśli chodzi o WordPressa i PHP 7, to na razie radzimy się wstrzymać. :)

  • http://zenbox.pl/ Radosław Karbowski

   Mała aktualizacja – sam WordPress będzie działał prawidłowo z PHP 7, ale wtyczki i szablony prawdopodobnie będą generowały problemy.

 • http://www.salomonik.eu/ Szymon Szostok

  Różnica jest zauważalna

  • http://zenbox.pl/ Radosław Karbowski

   Dobrze to słyszeć!

 • http://mytie.pl/ Mikołaj Woźniak

  Rzeczywiście jest szybciej! :)
  Dacie znać, kiedy będzie można w miarę bezpiecznie przesiąść się na PHP 7?

  • http://zenbox.pl/ Radosław Karbowski

   Stabilna wersja PHP 7 wychodzi pod koniec października. Jeśli chodzi o działanie serwisu, to już zależy od tego jak jest napisany – niektóre funkcje mogą działać niepoprawnie, jeżeli nie zostaną przepisane.

 • Maciek

  A jak wygląda współpraca Opcache z W3 Total Cache? Czy tam będzie opcja zaznaczenia Opcache czy dalej trzeba używać Disk Cache?